• Click

    Click

    ★★★½

    bitches be like "my life a movie"

  • Just Go with It

    Just Go with It

    ★★★★

    this movie has a mashup of "every breath you take" by The Police and "chasing cars" by Snow Patrol and it's just so good

  • The Week Of

    The Week Of

    ★★★★★

    adam sandler's The Mule

    this movie makes me want to go out and be alive

  • The Invitation

    The Invitation

    ★★½

    the more movies i watch, the more i despise these A24-style movies where they don't really mean anything, they just try and make you think they mean something

  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★★★

    the virgin Knives Out vs the chad Murder Mystery

  • The Week Of

    The Week Of

    ★★★★★

    the way that this movie at times just feels like someone filmed a wedding with their handheld camera gives it such a weightless feeling. seriously one of the most bittersweet movies about the burden of growing old and seeing the people you love leave you. watching this just brought back so many memories and moments in my head that i hadn't remembered in so long. this movie has the same feeling as just sitting by yourself at 5am, just as…

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween

    ★★★★½

    adam sandler's Avengers Endgame

    this movie is just so warm and comforting. i love all these people and all these happy madison movies so much

  • The Number 23

    The Number 23

    ★★★★★

    joel schumacher really was the greatest, huh?

  • Halloween II

    Halloween II

    ★★★★★

    [unrated director's cut]
    one of the most metal pieces of filmmaking i've ever seen while also being one of the deepest cuts. this movie's tenderness silently drowns out everything else. rob zombie you fucking unit

  • Halloween

    Halloween

    ★★½

    cozy fall vibes 🧡

  • Furious 7

    Furious 7

    ★★★★

    you'll always be my brother

  • Fast & Furious 6

    Fast & Furious 6

    ★★★★½

    "let us forever cherish the loved ones we've lost along the way..."
    Dom and Letty's streetrace scene is one of the most beautiful moments ever put to film and its on-sight if you disagree