Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Tatiana Isabel

Tatiana Isabel

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Tatiana
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Tatiana’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Halftime

    Halftime 2022

    ★★★★½ Watched by Tatiana Isabel 14 Jun 2022

    Got emotional watching this.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★★ Watched by Tatiana Isabel 06 Jun 2022

    For what it is: PERFECTION.

  • She's Dating the Gangster

    She's Dating the Gangster 2014

    ½ Watched by Tatiana Isabel 28 May 2022

    Awful.

  • The Bad Guys

    The Bad Guys 2022

    ★★★ Watched by Tatiana Isabel 22 May 2022

    It stands against my rules of movie watching. AKA movies where animals talk. But if you push that little detail aside, the movie reminded me of the Ocean's movies. Pretty dynamic, entertaining and with funny moments.

  • 40 Love

    40 Love 2021

    ★★½ Watched by Tatiana Isabel 08 May 2022

    has its moments, but meh.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2 2017

    ★★★½ Watched by Tatiana Isabel 24 Mar 2022

    Finally one MCU movie I fully enjoyed.

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy 2014

    ½ Rewatched by Tatiana Isabel 24 Mar 2022

    I rewatched it with an open mind and it is sooooo friggin' boring. Just as the rest of the MCU movies, with the exception of the Captain America films. It gets half a star for the soundtrack. The soundtrack is amazing!

  • In Good Hands

    In Good Hands 2022

    ★★★½ Watched by Tatiana Isabel 22 Mar 2022

    First half is pure science fiction.
    Second half is pretty good.

  • Marry Me

    Marry Me 2022

    ★★★★½ Watched by Tatiana Isabel 14 Feb 2022

    ♥️♥️♥️♥️♥️
    Its a RomCom.
    It has good music.
    Sarah Silverman is in it.
    The story is pretty realistic.
    Whats not to like?
    100% recommended.

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★★ Watched by Tatiana Isabel 29 Jan 2022

    As someone who is not a lover of animated movies I enjoyed this film very much. I m loving that Mirabel, the lead, is an empowered female.

    On the other hand, is it me or Lin Manuel Miranda's music is starting to sound repetitive.

    Extra brownie points because no animals spoke in the movie.

    ¡Colombia te quiero tanto!

  • The Father

    The Father 2020

    ★★★★ Rewatched by Tatiana Isabel 29 Jan 2022

    No wonder Hopkins won the Oscar.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth 2021

    ★★★★ Watched by Tatiana Isabel 25 Jan 2022

    Kathryn Hunter is FLAWLESS!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 21

Review Tags

9
  • oscar buzz
  • guilty pleasures
  • action
  • comedy
  • cry
  • drama
  • netflix
  • sad
  • wwii
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro