RSS feed for Tiziana

Tiziana has logged 140 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
In Bed With Santa

In Bed With Santa

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★
Edit this entry  
04
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★
Edit this entry  
01
Mask

Mask

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
First Blood

First Blood

1982
×
★★★
Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Edit this entry