RSS feed for Taylor
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Julie

Julie

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babel

Babel

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Saint

The Saint

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Nights in Rodanthe

Nights in Rodanthe

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Librarian: Return to King Solomon's Mines

The Librarian: Return to King Solomon's Mines

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Henry's Crime

Henry's Crime

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Librarian: Quest for the Spear

The Librarian: Quest for the Spear

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Words

The Words

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Howards End

Howards End

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gambit

Gambit

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Collateral

Collateral

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Jane Austen Book Club

The Jane Austen Book Club

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Things You Can Tell Just by Looking at Her

Things You Can Tell Just by Looking at Her

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry