RSS feed for Taylor

Taylor has logged 191 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Colette

Colette

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kennel Murder Case

The Kennel Murder Case

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead of Winter

Dead of Winter

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
No Mercy

No Mercy

1986
×
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Internal Affairs

Internal Affairs

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twisted

Twisted

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★
Edit this entry  
28
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Popeye the Sailor

Popeye the Sailor

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Stone Gap

Big Stone Gap

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lovely, Still

Lovely, Still

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Message in a Bottle

Message in a Bottle

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joseph

Joseph

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ambushers

The Ambushers

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bananas

Bananas

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Julie

Julie

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry