• Don't Look Up

    ★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • House of Gucci

    ★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Crime of the Century

    ★★★★

  • WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

    ★★★½

  • Tiger

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Totally Under Control

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Run

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★

  • Athlete A

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Boys State

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Richard Jewell

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★½

  • Leaving Neverland

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • American Factory

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★★½

  • Fyre Fraud

    ★★★

  • Panic: The Untold Story of the 2008 Financial Crisis

    ★★★★

  • Vice

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★

  • High Life

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Widows

    ★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★

  • Boy Erased

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½