• Underwater

    Underwater

    ★★★★

    I fuckin love k-stew

  • Flower

    Flower

    ★½

    A man wrote this movie.

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

    Whenever I watch this movie, I think of the first time I saw this movie in theaters. I saw it with a self-proclaimed comic book nerd and while driving home from the theater he kept saying “I AM BRUTE” and I didn’t have the heart to correct him. I wonder if he thinks about that too. I wonder if he still thinks it’s Brute. Anyway, great movie!

  • The Platform

    The Platform

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I want to be a better movie fan than I am...however, as an animal lover - especially a wiener dog mom in this scenario - I cannot bring myself to forgive movies that kill animals for “moments”.  Good beginning, pointless dog murder, meh ending.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    A perfect movie or the perfect movie?

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

    Disney could poop out a lightsaber and I’d cry at it for two hours... I just freakin love Star Wars so much🥺

  • Confessions of a Teenage Drama Queen

    Confessions of a Teenage Drama Queen

    ★★★

    low rise jeans: the movie

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★★

    Still my favorite movie of 2019 so far.

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★½

    The Lion King (1994) is my favorite movie. It’s perfect - the animation, the voice acting, the songs, the score (!!!) is all perfect. 

    This version was essentially re-skin on a perfect movie. So it was enjoyable for me as a fan of the original, but not great.

    However, baby Pumbaa was worth it. 7/10

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★½

    First of all, Taron was born to play Elton. Second, this movie is what movies like BoRap should’ve strived for, and I’m happy Sir Elton John got the bombastic, fabulous, and beautiful movie he deserves.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

    This shit is hype.

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

    Confirms my theory that Bulbasaur is the cutest freakin’ Pokémon.