Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
Edit this entry  
14
He's All That

He's All That

2021
×
Edit this entry  
13
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Golmaal Returns

Golmaal Returns

2008
×
Edit this entry  
11
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
Edit this entry  
08
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jab We Met

Jab We Met

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bunty Aur Babli 2

Bunty Aur Babli 2

2021
×
Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kabhi Khushi Kabhie Gham

Kabhi Khushi Kabhie Gham

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marvel's The Defenders

Marvel's The Defenders

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
Edit this entry  
28
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
Edit this entry  
24
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
06
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Edit this entry