RSS feed for Evan

Evan has logged 119 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alfie

Alfie

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
30
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★½
Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry