Sort by

Tyler has logged 53 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gallows Act II

The Gallows Act II

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Dickie Roberts: Former Child Star

Dickie Roberts: Former Child Star

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
26
Meadowland

Meadowland

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Countdown

Countdown

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Edit this entry  
19
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
31

31

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Edit this entry  
18
Eli

Eli

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Haunt

Haunt

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Cannibal! The Musical

Cannibal! The Musical

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry