Sort by

Tim has logged 220 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
King of LA

King of LA

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Performance

Performance

1970
×
Read the review Edit this entry  
14
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1989
×
★½
Edit this entry  
03
Viva

Viva

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Purl

Purl

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Float

Float

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul Man

Soul Man

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cops

Cops

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Edit this entry