• Suspiria

    Suspiria

    ★★★½

    Every cinematic muscle pulsing at once.

  • Decision to Leave

    Decision to Leave

    ★★★

    An entertaining if unspectacular romantic thriller that contains shades of the dramatic twists in Oldboy and The Handmaiden, but nothing close to their intensity.

    Decision to Leave contains just as many clever details and narrative devices as its counterparts but they are executed in a much more gentle manner. The twists, motifs, and dialogue are stylish and understated and they have to be because this film isn't about revenge or plotting, it's about the loneliness and fallibility of a policeman's…

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

    Martin McDonagh's bleak new comedy comes highly reccomended, especially if you like your humour as you like your stout; deep, dark and fecking brilliant.

  • The Tree of Life

    The Tree of Life

    ★★★★

    Among hypnotisingly beautiful depictions of the man-made and natural world is an epic story of 21st Century man and his reflections on an American life.

    On par with 2001: A Space Odyssey in terms of it’s lofty ambition, Terrence Malick’s magnum opus is an existential exploration of life on earth, what it means to be human, and the inner conflict between what he calls the way of Grace and the way of Nature. But in all it’s lofty ambitions does…

  • Crash

    Crash

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    No-body:
    Absolutely no-one:
    James Spader in Crash: making movies is boring and so is our marriage, let's explore our sexuality with a crew of crash victim fetishists.

  • The Souvenir

    The Souvenir

    ★★★★½

    The existential interrogation of Kiorastami, the filmic fluency of Jane Campion, the character complexity of Paul Thomas Anderson. I can't believe they say the sequel's better!?

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

    When was the last time you cried, laughed and loved so much in a movie theatre? Feels like a generational film. Loved it to bits.

  • The Northman

    The Northman

    ★★★

    Unpopular opinion: Robert Eggers peaked with The Witch

  • Sunset Boulevard

    Sunset Boulevard

    ★★★★

    That staircase decent 👌

  • Close-Up

    Close-Up

    ★★★★½

    I just love to think about this movie more and more. An incredible story with so many layers that just hits on every level.

    At its centre a powerful story about how passion for creating art transcends rational, or law abiding, thinking. Featuring a flawed desperate protagonist who leads to trickery and deceit for a slim chance to realise his dream. Yet, his redemption is so pure, everyone in the court room can see this man didn't set out to…

  • Paterson

    Paterson

    ★★★★½

    One part ode to great American poets of Patterson, NJ.

    One part Jarmuscian zen reflections on the humorous and beautiful common oddities of life.

    Told through the subtle understated acting of a young Adam Driver.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★

    There are few things that induce fear more than aristocratic solemnity.

    I love the Kubrickian camera movements and sets. If its merely stylistic then they're a nice homage, but I can't help but think of that same haunting, quiet, lonelines from The Shining. Something about being trapped in an unfamiliar mansion perhaps. For me Timothy Spall could be that ghostly bar tender, an ear to Diana's midnight escapades, or Jack Torrance's hotel wanderings.

    I don't pretend to be an expert…