2017

derek derek’s year in review

derek’s highest rated films

  • The Disaster Artist

    ★★★★★

  • Columbus

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Elle Fanning's Fan Fantasy

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Room

    ★★★★★

  • Birdman

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Opera

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 331 Films watched
  • 27.6 Average per month
  • 6.4 Average per week

Milestones

First Film

Lion

Jan 1

Most Watched

Lady Bird

5 times

Lovesong

4 times

Miss Stevens

4 times

Call Me by Your Name

3 times

Ingrid Goes West

3 times

Last Film

The Disaster Artist

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
227 films
Comedy
107 films
Romance
81 films
Thriller
78 films
Horror
51 films
Mystery
45 films
Crime
36 films
Action
21 films
Sci Fi
20 films
Adventure
18 films
USA
282 films
UK
53 films
France
28 films
Canada
17 films
Italy
10 films
Germany
10 films
Ireland
6 films
Brazil
5 films
Australia
5 films
New Zealand
4 films
English
319 films
French
32 films
Spanish
22 films
Italian
16 films
German
15 films
Japanese
6 films
Latin
5 films
Portuguese
5 films
Russian
4 films
Korean
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 93 Added 156

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

derek’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Clown
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Pauline Alone
Average weighted rating:

3.2

Films derek watched in 2017

  • The Disaster Artist
  • Inside Llewyn Davis
  • The Zookeeper's Wife
  • Beatriz at Dinner
  • Columbus
  • The Florida Project
  • Lady Bird
  • Lady Bird
  • We Need to Talk About Kevin
  • Breathe
  • When Harry Met Sally...
  • Call Me by Your Name
  • Justice League
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Lady Bird
  • Blade Runner 2049
  • Mr. Roosevelt
  • Lady Bird
  • I, Tonya
  • Lady Bird
  • All the Money in the World
  • Love the Coopers
  • Downsizing
  • Thirst Street
  • Last Flag Flying
  • The Mountain Between Us
  • This Is the End
  • Logan Lucky
  • Before Sunset
  • The Lost City of Z
  • Flatliners
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Battle of the Sexes
  • Elle Fanning's Fan Fantasy
  • Detroit
  • The Duchess
  • The Disaster Artist
  • Tom at the Farm
  • TRON: Legacy
  • The Snowman
  • Donnie Darko
  • Before Sunrise
  • Zombieland
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Bridesmaids
  • Pariah
  • Princess Cyd
  • Horror Show
  • mother!
  • The Party
  • Thelma
  • My Beautiful Laundrette
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Another Earth
  • Stop Making Sense
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Loving Vincent
  • The Goonies
  • Ingrid Goes West
  • The Social Network
  • Prisoners
  • The Master
  • I Am Michael
  • The Room
  • American Psycho
  • Australian Psycho
  • Birdman
  • Mudbound
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Woodshock
  • Tulip Fever
  • Come Swim
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Demolition
  • Beach Rats
  • American Hustle
  • Pretty Woman
  • November Criminals
  • Why Him?
  • The Florida Project
  • Lady Macbeth
  • Newness
  • Good Time
  • 127 Hours
  • Demi Lovato: Simply Complicated
  • Love & Other Drugs
  • Happy Death Day
  • Call Me by Your Name
  • Ingrid Goes West
  • The Night of the Hunter
  • Columbus
  • Creep 2
  • Nights and Weekends
  • Girls Trip
  • Life
  • The Babysitter
  • First Girl I Loved
  • Cult of Chucky
  • Jennifer's Body
  • Memoria
  • Palo Alto
  • Opera
  • Tickled
  • Pet Sematary
  • Working Girl
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Wind River
  • Annabelle: Creation
  • Election
  • AWOL
  • The Devil Wears Prada
  • Music and Lyrics
  • Ouija: Origin of Evil
  • Revolutionary Road
  • Curve
  • Gerald's Game
  • Landline
  • Gaga: Five Foot Two
  • Crimson Peak
  • Things to Come
  • Our Souls at Night
  • Coherence
  • The Squid and the Whale
  • Wendy and Lucy
  • Stronger
  • The Little Hours
  • Margot at the Wedding
  • The House
  • The Book of Henry
  • Under the Skin
  • Obvious Child
  • Table 19
  • Inception
  • Appropriate Behavior
  • mother!
  • Home Again
  • Manifesto
  • Greenberg
  • The Fits
  • It
  • Steve Jobs
  • Wonder Woman
  • The Big Sick
  • Pauline Alone
  • Gregory Go Boom
  • It's Not You, It's Me
  • 3 Generations
  • Like Crazy
  • Audition
  • The Vault
  • Angus, Thongs and Perfect Snogging
  • Death Proof
  • Little Evil
  • Mistress America
  • Lovesong
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Worst Friends
  • It Comes at Night
  • Band Aid
  • Death Note
  • Ingrid Goes West
  • Shutter
  • Atomic Blonde
  • Being 17
  • Fifty Shades Darker
  • August: Osage County
  • A Single Man
  • Rough Night
  • Memento
  • Moonrise Kingdom
  • Logan Lucky
  • Enchanted
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • Brokeback Mountain
  • Lemon
  • Se7en
  • Panic Room
  • Your Sister's Sister
  • Nightcrawler
  • The Shining
  • Tramps
  • Two Lovers and a Bear
  • The Glass Castle
  • The New World
  • Mulholland Drive
  • Personal Shopper
  • It's Only the End of the World
  • Passengers
  • Before Midnight
  • The Edge of Seventeen
  • 6 Years
  • Mistress America
  • Fun Mom Dinner
  • The Grudge
  • The Descent
  • How to Marry a Millionaire
  • Band of Robbers
  • 68 Kill
  • Before Sunset

See all 331

World Map

Highly rated films derek missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Saturation
  • Chris Gethard: Career Suicide
  • The Work

Highly rated with derek’s friends Patron

  • Mommy
  • Call Me by Your Name
  • Moonlight
  • Whiplash
  • Lady Bird
  • Big Little Lies
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • In Bruges
  • Gone Girl
  • Carol
  • Before Sunset
  • Inglourious Basterds
  • Coco
  • Her
  • Black Swan
  • God's Own Country
  • The Empire Strikes Back
  • The Social Network
  • Mulholland Drive
  • Star Wars: The Force Awakens
  • American Beauty
  • Arrival
  • Nocturama
  • Before Sunrise
  • La La Land
  • The Shining
  • 20th Century Women
  • The Truman Show
  • Moulin Rouge!
  • Twin Peaks
  • Star Wars
  • Brooklyn
  • Inception
  • Singin' in the Rain
  • A Single Man
  • Brokeback Mountain
  • Boogie Nights
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Beginners
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Handmaiden
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Rosemary's Baby
  • Clueless
  • Before Midnight
  • Frances Ha
  • Drive
  • Ex Machina
  • Mad Max: Fury Road
  • Blade Runner 2049
  • The Florida Project
  • American Honey
  • Zodiac
  • Baby Driver
  • The Nice Guys
  • Punch-Drunk Love
  • Mistress America
  • Captain Fantastic
  • Scott Pilgrim vs. the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more