Benny has logged 83 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Z

Z

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Please Say Something

Please Say Something

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nesting

The Nesting

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Material

White Material

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
if....

if....

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbox Cowboy

Ghostbox Cowboy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kaleidoscope

Kaleidoscope

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry