TCultureVulture has logged 795 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cat from Outer Space

The Cat from Outer Space

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Double Wedding

Double Wedding

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Billy Jack

Billy Jack

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Rupert

The Great Rupert

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Donald's Snow Fight

Donald's Snow Fight

1942
×
Read the review Edit this entry  
26
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beethoven's Christmas Adventure

Beethoven's Christmas Adventure

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Family Blood

Family Blood

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sonic: Christmas Blast

Sonic: Christmas Blast

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Red Christmas

Red Christmas

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas

Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas

1994
×
Read the review Edit this entry  
10
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Welcome to Blood City

Welcome to Blood City

1977
×
Read the review Edit this entry  
10
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Read the review Edit this entry  
09
El Camino Christmas

El Camino Christmas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry