TCultureVulture has logged 57 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Chill Out, Scooby-Doo!

Chill Out, Scooby-Doo!

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
C.H.U.D. II: Bud the Chud

C.H.U.D. II: Bud the Chud

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Blow

Blow

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Rampage

Last Rampage

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jungle

Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
David Bowie: The Last Five Years

David Bowie: The Last Five Years

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mute

Mute

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman: Gotham by Gaslight

Batman: Gotham by Gaslight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
Read the review Edit this entry  
22
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Donald's Cousin Gus

Donald's Cousin Gus

1939
×
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Bad Wolf

The Big Bad Wolf

1934
×
Read the review Edit this entry  
19
Water Babies

Water Babies

1935
×
Read the review Edit this entry  
18
Teachers are People

Teachers are People

1952
×
Read the review Edit this entry  
18
Funny Little Bunnies

Funny Little Bunnies

1934
×
Read the review Edit this entry  
16
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chris Rock: Tamborine

Chris Rock: Tamborine

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Menashe

Menashe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Razorback

Razorback

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ugly Duckling

The Ugly Duckling

1939
×
Read the review Edit this entry  
11
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
Read the review Edit this entry  
11
Father Noah's Ark

Father Noah's Ark

1933
×
Read the review Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Satan's School for Girls

Satan's School for Girls

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Marines in the Making

Marines in the Making

1942
×
Read the review Edit this entry  
03
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barbie: A Fairy Secret

Barbie: A Fairy Secret

2011
×
Read the review Edit this entry