Highest rated films

  • Roma

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Mister Rogers: It's You I Like

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★★★

  • The Warriors

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Charade

    ★★★★½

  • The End of the Tour

    ★★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 798 Films watched
  • 66.5 Average per month
  • 15.3 Average per week

Milestones

First Film

Police Story

Jan 1

Most Watched

Black Mirror: White Christmas

twice

Wreck-It Ralph

twice

A Quiet Place

twice

Too Many Cooks

twice

Game Night

twice

Last Film

The Cat from Outer Space

Dec 31

Featured lists

Xmas18

TCultureVulture

My more festive viewings of December.

  • Santa's Surprise
  • Bad Santa
  • Reindeer Games
  • Humbug
  • Prancer
  • Angela's Christmas
  • Bad Santa 2
  • Benji's Very Own Christmas Story
  • El Camino Christmas
  • Frosty the Snowman
  • The Shop Around the Corner
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas
  • Red Christmas
  • Saving Christmas
  • A Merry Friggin' Christmas
  • A Very Murray Christmas
  • Pluto's Christmas Tree
  • A Christmas Carol
  • Sonic Christmas Blast
  • The Christmas Chronicles

Genres, Countries & Languages

Drama
241 films
Comedy
239 films
Thriller
219 films
Horror
217 films
Action
162 films
Sci Fi
113 films
Animation
108 films
Crime
94 films
Mystery
89 films
Adventure
83 films
USA
648 films
UK
118 films
Canada
44 films
France
31 films
Germany
19 films
Hong Kong
19 films
China
13 films
Australia
12 films
Japan
11 films
Spain
9 films
English
758 films
French
51 films
Spanish
46 films
Italian
30 films
German
29 films
Chinese
21 films
Russian
17 films
Cantonese
16 films
Portuguese
13 films
Japanese
12 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 50

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

TCultureVulture’s most liked review

The Vault

★½

How did they not name this movie Polterheist?

More reviews

TCultureVulture’s most liked list

Spooky Season 2018

It's the most wonderful time of the year..... My October Halloween viewings.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Saving Christmas
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Old Shep

Films TCultureVulture watched in 2018

  • The Cat from Outer Space
  • Double Wedding
  • Billy Jack
  • Blue Velvet
  • Duck the Halls: A Mickey Mouse Christmas Special
  • Blockers
  • The Great Rupert
  • Alien Resurrection
  • Donald's Snow Fight
  • A Hard Day's Night
  • Elf
  • Fireplace for Your Home: Birchwood Edition
  • Beethoven's Christmas Adventure
  • Black Mirror: White Christmas
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Family Blood
  • Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas
  • Bird Box
  • Arachnophobia
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Man Who Invented Christmas
  • Alien³
  • Madeline's Madeline
  • Sonic Christmas Blast
  • The Christmas Chronicles
  • Higher Learning
  • Hearts Beat Loud
  • The Shining
  • Pluto's Christmas Tree
  • A Christmas Carol
  • Roma
  • Magnum Force
  • A Very Murray Christmas
  • The Clovehitch Killer
  • Doctor X
  • A Merry Friggin' Christmas
  • Hot Fuzz
  • Saving Christmas
  • Sister Street Fighter
  • Red Christmas
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas
  • The Shop Around the Corner
  • Welcome to Blood City
  • Blue Jay
  • Cyborg
  • Aliens
  • Frosty the Snowman
  • El Camino Christmas
  • Mr. Bean's Holiday
  • Shaun of the Dead
  • The Outsider
  • Demon Wind
  • Dreamscape
  • Benji's Very Own Christmas Story
  • Bad Santa 2
  • Downsizing
  • Christine
  • Angela's Christmas
  • Juliet, Naked
  • Prancer
  • Alien
  • Searching
  • Sharp Objects
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Sophie's Choice
  • Snow Beast
  • Humbug
  • Red Sparrow
  • Foxy Brown
  • Reindeer Games
  • Hell House LLC
  • Bad Santa
  • Lifeforce
  • Santa's Surprise
  • Roy Orbison and Friends: A Black and White Night
  • Ratpocalypse
  • Dark Magic
  • The Wizard of Oz
  • Halloween II
  • Salem's Lot
  • The Greatest Showman
  • Mac and Me
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Snow Devils
  • Office Christmas Party
  • Passenger 57
  • The Last Waltz
  • Wreck-It Ralph
  • Stage Fright
  • Eyes of a Stranger
  • Cam
  • Death Proof
  • First Reformed
  • Attack of the 50 Foot Woman
  • Benji the Hunted
  • Three Blind Mouseketeers
  • The Kindergarten Teacher
  • Basket Case
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Planet Terror
  • Life of Brian
  • The Raid
  • Stir Crazy
  • Good Scouts
  • Lady Street Fighter
  • Clue
  • Leave No Trace
  • The Fly
  • Mandy
  • Lust for Life
  • Don't Go in the House
  • From Dusk Till Dawn
  • Escanaba in da Moonlight
  • Shirkers
  • Outlaw King
  • Eighth Grade
  • The Hand
  • BlacKkKlansman
  • Private Life
  • Vicky Cristina Barcelona
  • Splinter
  • Children of Men
  • Hollywood Shuffle
  • Dementia 13
  • Children of the Damned
  • A Quiet Place
  • The First Purge
  • Sorry to Bother You
  • Disney's Halloween Treat
  • The Curse of Frankenstein
  • Tales from the Hood 2
  • What We Do in the Shadows
  • Deadly Blessing
  • Village of the Damned
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • The Curse of the Mummy's Tomb
  • The Scooby-Doo Project
  • Antibirth
  • Under the Skin
  • Director's Cut
  • Stoker
  • Dead Ringers
  • The Cell
  • Too Many Cooks
  • NightScream
  • Boo to You Too! Winnie the Pooh
  • Legend
  • Curve
  • Elvira's Halloween Special
  • Final Girl
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • Under the Shadow
  • Vampire in Brooklyn
  • The Lady Vanishes
  • Grand Piano
  • The Day of the Triffids
  • Howling V: The Rebirth
  • Messengers 2: The Scarecrow
  • Dracula: Dead and Loving It
  • Mark of the Vampire
  • Lego Scooby-Doo!: Haunted Hollywood
  • The City of the Dead
  • Pharaoh's Curse
  • Lights Out
  • The Little Whirlwind
  • Eyes Without a Face
  • The Number 23
  • Tales from the Crypt
  • Nomads
  • Pluto's Sweater
  • The Mummy
  • Hobgoblins
  • Howling IV: The Original Nightmare
  • Night of the Comet
  • Dracula: Prince of Darkness
  • Sweeney Todd
  • Howling III
  • Frailty
  • The Night Comes for Us
  • The Spirit of the Beehive
  • Die, Monster, Die!
  • Twilight Zone: The Movie
  • The Thing from Another World
  • Deep Impact
  • Abbott and Costello Meet the Mummy
  • Faust
  • Dracula
  • The Robot vs. The Aztec Mummy
  • The Road Builder
  • You're Next
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • The Devil's Advocate
  • Howling II: Stirba - Werewolf Bitch
  • Apostle
  • Sometimes They Come Back
  • The Devil Rides Out
  • The Windmill Massacre
  • Deadly Friend
  • Man's Best Friend
  • Ghoulies IV
  • The Mummy's Curse
  • Ancient Egypt

See all 798

World Map

Highly rated films TCultureVulture is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still
  • Springsteen On Broadway
  • The Shivering Truth

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more