tom has logged 182 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Outside

Outside

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shivers

Shivers

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home from Home – Chronicle of a Vision

Home from Home – Chronicle of a Vision

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Missing Scarf

The Missing Scarf

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read prior review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★
Read the review Edit this entry