Sort by

Rachel has logged 518 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Endless Love

Endless Love

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Samantha: An American Girl Holiday

Samantha: An American Girl Holiday

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Phineas and Ferb Christmas Vacation!

Phineas and Ferb Christmas Vacation!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Palmer

Palmer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry