Sort by

Rachel has logged 30 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Full-Court Miracle

Full-Court Miracle

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brink!

Brink!

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Tag

Tag

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Legend

Legend

1985
×
Read the review Edit this entry  
09
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
09
5 Seconds of Summer: How Did We End Up Here?

5 Seconds of Summer: How Did We End Up Here?

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
kid 90

kid 90

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry