Sort by

Rachel has logged 40 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Perfect Score

The Perfect Score

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halston

Halston

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
3 Men and a Little Lady

3 Men and a Little Lady

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Movies

The Movies

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sixties

The Sixties

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Oblivion

Oblivion

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lions for Lambs

Lions for Lambs

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Losin' It

Losin' It

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Taps

Taps

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Motocrossed

Motocrossed

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry