Sort by

Rachel has logged 734 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spring Awakening: Those You've Known

Spring Awakening: Those You've Known

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bros

Bros

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Casper's Haunted Christmas

Casper's Haunted Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ever After

Ever After

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phineas and Ferb Christmas Vacation!

Phineas and Ferb Christmas Vacation!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Your Christmas Or Mine?

Your Christmas Or Mine?

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Samantha: An American Girl Holiday

Samantha: An American Girl Holiday

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Matt Rogers: Have You Heard of Christmas?

Matt Rogers: Have You Heard of Christmas?

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pentatonix: Around the World for the Holidays

Pentatonix: Around the World for the Holidays

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wyrm

Wyrm

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Running Jumping & Standing Still Film

The Running Jumping & Standing Still Film

1959
×
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
Read the review Edit this entry  
13
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fiddler's Journey to the Big Screen

Fiddler's Journey to the Big Screen

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry