RSS feed for E

E has logged 216 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Mist

The Mist

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Class of '92

The Class of '92

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
On the Edge of 'Blade Runner'

On the Edge of 'Blade Runner'

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Big

Big

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Crips and Bloods: Made in America

Crips and Bloods: Made in America

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The House I Live In

The House I Live In

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Making Michael Jackson's Thriller

Making Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Aerosmith - The Making of Pump

Aerosmith - The Making of Pump

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amazing Grace: Jeff Buckley

Amazing Grace: Jeff Buckley

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mansome

Mansome

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Greatest Movie Ever Sold

The Greatest Movie Ever Sold

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Very Young Girls

Very Young Girls

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clear History

Clear History

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Scream: The Inside Story

Scream: The Inside Story

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Trance

Trance

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Making Michael Jackson's Thriller

Making Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The American Scream

The American Scream

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad 25

Bad 25

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry