Tony has logged 53 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
How Heavy This Hammer

How Heavy This Hammer

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Indiscreet

Indiscreet

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Convict 13

Convict 13

1920
×
Read the review Edit this entry  
22
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The High Sign

The High Sign

1921
×
Read the review Edit this entry  
19
The Saphead

The Saphead

1920
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Week

One Week

1920
×
Read the review Edit this entry  
15
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Paleface

The Paleface

1922
×
Read the review Edit this entry  
15
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Boat

The Boat

1921
×
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Go West

Go West

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Play House

The Play House

1921
×
Read the review Edit this entry  
12
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cops

Cops

1922
×
Read the review Edit this entry  
10
The Goat

The Goat

1921
×
Read the review Edit this entry  
10
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
Read the review Edit this entry  
10
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
Read the review Edit this entry  
09
Whisky Galore!

Whisky Galore!

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
Read the review Edit this entry  
06
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Taris

Taris

1931
×
Read the review Edit this entry  
04
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
Read the review Edit this entry  
03
Tristana

Tristana

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry