• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • The Northman

    ★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • All My Friends Hate Me

    ★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Knives Out

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Uncut Gems

  • Parasite

  • Free Solo

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • A Quiet Place

  • Isle of Dogs

  • Annihilation

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★

  • Coco

  • Thor: Ragnarok

  • Blade Runner 2049

  • Disobedience

    ★★½

  • It

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

    ★★★

  • Dunkirk

  • The Square

  • Wonder Woman

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Jackie

    ★★★½

  • Moonlight

  • Arrival

  • La La Land

  • Captain America: Civil War

  • Deadpool

  • The Revenant

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

  • The Martian

  • Spotlight

  • The Lobster

  • Inside Out

  • Carol

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

  • Ex Machina

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

  • Nightcrawler

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Captain America: The Winter Soldier

  • The Grand Budapest Hotel

  • Whiplash

  • The Wolf of Wall Street

  • Her

  • Upstream Color