Ted has logged 162 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry