Sort by

Tedcoolguy7 has logged 105 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Once Upon a Time in China II

Once Upon a Time in China II

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Greed

Greed

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spark of Being

Spark of Being

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bardelys the Magnificent

Bardelys the Magnificent

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wedding Night

The Wedding Night

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ludwig

Ludwig

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blaise Pascal

Blaise Pascal

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
An Inconvenient Sequel: Truth to Power

An Inconvenient Sequel: Truth to Power

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
War and Peace

War and Peace

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House

The House

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It

It

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Box

The Box

2009
×
★★
Edit this entry  
15
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Earth Trembles

The Earth Trembles

1948
×
★★★½
Edit this entry  
17
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
27
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry