Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freaks and Geeks: The Documentary

Freaks and Geeks: The Documentary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaks and Geeks: The Documentary

Freaks and Geeks: The Documentary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock: The Six Thatchers

Sherlock: The Six Thatchers

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
12
Canvas

Canvas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry