• Soul

    Soul

    ★★★★½

    Somehow a movie with a talking cat is literally my favourite movie of last year...
    Nine Lives still did it better

  • Hunt for the Wilderpeople

    Hunt for the Wilderpeople

    ★★★½

    Really really enjoyed this. The only real issue I had with it is it starts to feel a little messy and unfocused once it evolves into the bigger setpieces and sets of characters. If it were to stay at its roots and let me as the audience sink into that, then I think this would've hit much stronger. But still, so happy to see Taika doing what he does best.
    Also, is New Zealand really like this? Because from what I can see it looks pretty majestical... aye?

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★

    First off I want to give a big thank you to my good buddy Sam for recommending this to me!
    Because this is one ferocious beast of a movie.
    I could talk about the editing, the cinematography, the performances, the music, but I would literally be adding jack-squat to the conversation because you all already know that.
    However, the reason why I haven't given it a higher score (or the 'mastapiece' grade) is simply because I think the themes are…

  • Chicken Run

    Chicken Run

    ★★★½

    Knowing prior this was an homage to The Great Escape left me very confused towards the end of the movie where all the chickens lived a happy and free life and didn't get chased down across the country then brutally murdered behind government officials backs.

  • Cats

    Cats

    Had to shut it off because my cat was in the room... far too graphic for her.

  • Tenet

    Tenet

    ★★★½

    I hate headaches...

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    We're more concerned about who we appear to be than who we are. That's just a fact. I do it, you do it. That's just how we roll.
    But it's our soul, our purpose that really matters. Our purpose isn't what we do, it's not who we aspire to be. Our purpose is us. Our purpose is life.

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★

    Everyone: "Why is this movie so good Teddy??"
    Me: "I don't KNOW you guys!"
    Merry Christmas everyone :)

  • Planes, Trains and Automobiles

    Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★

    Watching this with two pillows behind my head made me feel very uneasy...

  • Home Alone 2: Lost in New York

    Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★½

    Since Buzz may just be the most entertaining character to be in any Christmas movie, I figured it would be good to share some of the greatest quotes by his truly:

    - "No, for three reasons: A, I'm not that lucky. Two, we use smoke detectors and D, we live on the most boring street in the whole United States of America, where nothing even remotely dangerous will ever happen."
    - "Say... isn't it true that French babes don't shave…

  • Rebecca

    Rebecca

    ★★★½

    I think there's more to this than I'm initially understanding.
    One thing that I can absolutely compliment this film on is the place it's taken hold of in my mind. I can't shake the last moment, the last thought, the last feeling that this film leaves you with.
    So while yes, I was anticipating a film far different and something easier for me to grasp along the lines of Rear Window, Pyscho, Vertigo etc.
    But honestly, I'm glad it isn't.

  • The Great Escape

    The Great Escape

    ★★★★½

    While the pacing of the first two acts transitioning into the third is a little awkward, this is still one of the greatest movies the 60s has to offer.
    And while the pacing of all three acts together may not work at times, the individual pacing of those acts is immaculate.
    It builds plot and character seamlessly together as the narrative unfolds and culminates in a finale that kept me interested and guessing.
    Honestly, I don't know why people sleep on this movie so much...
    alright now on to Chicken Run