Sort by

Ted has logged 37 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Piercing

Piercing

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Can't Get You Out of My Head: An Emotional History of the Modern World

Can't Get You Out of My Head: An Emotional History of the Modern World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spinster

Spinster

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jack's Back

Jack's Back

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry