Sort by

Ted Silva has logged 196 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
Read prior review Edit this entry  
30
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
30
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
Edit this entry  
30
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
Edit this entry  
29
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Edit this entry  
28
Mass

Mass

2021
×
Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Edit this entry  
25
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Days

Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
Edit this entry  
14
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mad God

Mad God

2021
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
10
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
Edit this entry  
23
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry