Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Truth

The Truth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Residue

Residue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Witch Hunt

Witch Hunt

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The General

The General

1926
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Between Worlds

Between Worlds

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brothers

Brothers

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fountain

The Fountain

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Crumb

Crumb

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Me Without You

Me Without You

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry