• Kiki's Delivery Service

    ★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Tetsuo: The Iron Man

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Society

    ★★★

  • The McPherson Tape

    ★★★

  • Talk Radio

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★

  • Coming to America

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★½

  • Beetlejuice

    ★★★

  • Moonstruck

    ★★½

  • Throw Momma from the Train

    ★★★½

  • The Running Man

    ★★★

  • RoboCop

    ★★★½

  • Radio Days

    ★★★★

  • True Stories

    ★★★★½

  • She's Gotta Have It

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Top Gun

    ★★

  • Parting Glances

    ★★★★

  • Clue

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • Dune

    ★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★

  • Amadeus

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★½

  • Sixteen Candles

    ★★

  • The Dead Zone

    ★★★

  • The Big Chill

    ★★★

  • Eddie Murphy: Delirious

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Tootsie

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★½

  • My Dinner with Andre

    ★★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • Babylon

    ★★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • Airplane!

    ★★½

  • The Shining

    ★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • Manhattan

    ★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Saturday Night Fever

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★½

  • Carrie

    ★★½

  • Taxi Driver

    ★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Nashville

    ★★★★½

  • The Passenger

    ★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★

  • Italianamerican

  • Mean Streets

    ★★★★½

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★

  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

    ★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • The Last Picture Show

    ★★★★

  • The Color of Pomegranates

    ★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★