TJ has logged 78 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Haunting

The Haunting

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life with Judy Garland: Me and My Shadows

Life with Judy Garland: Me and My Shadows

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Serenity

Serenity

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Favorite Shapes by Julio Torres

My Favorite Shapes by Julio Torres

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Old Dogs

Old Dogs

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry