alysson has logged 222 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yellow Rose

Yellow Rose

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
29
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Dance of the Forty One

Dance of the Forty One

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Summertime

Summertime

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rififi

Rififi

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
Read the review Edit this entry  
01
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dance of the Forty One

Dance of the Forty One

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Siberia

Siberia

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Yellow Rose

Yellow Rose

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summer White

Summer White

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fauna

Fauna

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Climb

The Climb

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
Read the review Edit this entry  
23
New Order

New Order

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
She Doesn't Want to Sleep Alone

She Doesn't Want to Sleep Alone

2012
×
Edit this entry  
18
Peces Plátano

Peces Plátano

2006
×
Edit this entry