RSS feed for Jon
  • Joker

    Joker

    ★★

    Great actors and great cinematography don’t make a great movie. This was written out of pettiness and anger, and it clearly shows. It’s as shallow as it is full of itself.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    Perhaps not much of a mystery, when it’s all said and done, but definitely one hell of a fun movie to watch. Especially with a crowd.

    Rian Johnson has crafted a well thought-out and hilarious whodunit that can be rewatched and appreciated for all the little slices of humor. Specifically Danial Craig’s accent and affinity for analogies about donuts.

    Also, Christopher Plummer is delightful in this.

  • The Nightingale

    The Nightingale

    ★★★

    Jennifer Kent is an absolute whip-ass director, but this movie wasn’t the best display of her talents.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★

    Willem Dafoe's farts deserve an Oscar.


    If ever there was a film about fragile, unbridled masculinity, this is it.

  • Dolemite Is My Name

    Dolemite Is My Name

    ★★★★

    This is hands down, the best original movie I’ve seen on Netflix.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★½

    Toy Story 4 is just carthatsis for adults who were traumatized by the first Toy Story as kids.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★½

    Pure cinema.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★

    Not nearly as put together as the first, but a decent ending regardless.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    This is pure cinema. A film so undeniably pleasurable to watch, I couldn’t stop smiling long after the credits ended and I left the theater. 

    It’s so undeniablely Tarantino, yet so far removed from his last several films, it belongs in its own category.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    Do yourself a favor and abide by the following to best enjoy this film:

    1) Watch it during the day so it’s broad daylight when you leave the theater.

    2) Consume an edible or partake in some other form of fine weed before entering the theater.

    3) Watch the background constantly (not for Easter eggs, just because)

    4) Consider a toxic relationship you’ve been in

    5) Don’t try and compare it to The Wicker Man or any other folk horror.

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Deadwood: The Movie

    Deadwood: The Movie

    ★★★

    Somehow perfect and slightly disappointing all at once