Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What is Cinema?

What is Cinema?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Domino

Domino

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Work It

Work It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
Read the review Edit this entry  
31
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry