Griffin has logged 197 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry