• Avatar: The Way of Water

  • Ms. Marvel

  • Irma Vep

  • Bird Empire (June 25, 2021)

    ★★★

  • The Cats from Ribeirania

  • Love, Death & Robots: Jibaro

    ★★½

  • Cutting Moments

    ★★

  • Romeo and Dynamite in the Valley of Remembrance

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • The Northman

    ★★

  • Sem Título #8: Vai Sobreviver

    ★★½

  • Moon Knight

    ★★

  • Sonic the Hedgehog 2

    ★★

  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    ★★

  • stone plant

  • OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

    ★★★½

  • Actually...

    ★★★★½

  • Road to Santo Antônio da Alegria

  • Ambulance

    ★★★★½

  • Trace

  • X

    ★★½

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★½

  • Te vi lá de longe e aqui de perto

  • The Batman

    ★★★★½

  • Turning Red

    ★★★½

  • Texas Chainsaw Massacre

    ★★

  • Death on the Nile

    ½

  • Extremo Ocidente

    ★★★

  • Fresh

    ★★

  • Scream

  • The Backrooms (Found Footage)

    ★★★★

  • AI and I

    ★★★★

  • The King's Man

    ★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★★½

  • Affliction

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • Hawkeye

    ★★

  • All Too Well: The Short Film

  • Encanto

    ★★★

  • Eternals

    ★½

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★★

  • Muriel

    ★★★★½

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Squid Game

  • Cry Macho

    ★★★★½

  • The Death of David Cronenberg

    ★★

  • Cripta III

    ★★★

  • Cripta II

    ★★★½

  • Kate

    ★★★

  • Halloween Kills

    ★★

  • Flesh of Christ

  • Last Night in Soho

  • The Lost Daughter

    ★★

  • Spencer

    ★★½

  • Dune

  • Belfast

    ★½

  • King Richard

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Malignant

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • Estradas

    ★★★★

  • Candyman

    ★★★½

  • Light without a future

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

  • KILL KISS

    ★★★★

  • Zeros and Ones

    ★★★★½