Sort by

Mark has logged 215 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Plotting 'Family Plot'

Plotting 'Family Plot'

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins: Recall

Gremlins: Recall

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hamster Factor and Other Tales of Twelve Monkeys

The Hamster Factor and Other Tales of Twelve Monkeys

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Judd Apatow: The Return

Judd Apatow: The Return

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star in the Night

Star in the Night

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bushwick

Bushwick

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Fishing

Gone Fishing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dragon Lives Again

The Dragon Lives Again

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dragon Bruce Lee, Part II

Dragon Bruce Lee, Part II

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Lockout

Lockout

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The House of Tomorrow

The House of Tomorrow

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cobra

Cobra

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Island of Fire

Island of Fire

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry