Terence Page has logged 43 entries for films during December 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stretch

Stretch

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Selma

Selma

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Edit this entry  
23
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Swordfish

Swordfish

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Edit this entry  
19
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Edit this entry  
17
McConkey

McConkey

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Angriest Man in Brooklyn

The Angriest Man in Brooklyn

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Getting Even with Dad

Getting Even with Dad

1994
×
★★
Edit this entry  
10
1000 to 1

1000 to 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
4 Minute Mile

4 Minute Mile

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In Their Skin

In Their Skin

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★
Edit this entry  
05
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gimme Shelter

Gimme Shelter

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ping Pong Summer

Ping Pong Summer

2014
×
★½
Read the review Edit this entry