RSS feed for Teresa
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Journey

Journey

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
Edit this entry  
17
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★
Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Veronica

Veronica

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
08
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
Edit this entry  
07
The Moth Diaries

The Moth Diaries

2011
×
Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Edit this entry  
30
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
Edit this entry  
28
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Edit this entry  
24
Our House

Our House

2017
×
Edit this entry  
22
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read prior review Edit this entry  
20
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Quarantine

Quarantine

2008
×
★★
Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fogo

Fogo

2012
×
Edit this entry  
08
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Elena

Elena

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Emotion

Emotion

1966
×
Edit this entry  
01
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Edit this entry  
31
Embracing

Embracing

1992
×
Edit this entry  
29
See Heaven

See Heaven

1995
×
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
Edit this entry  
15
A Night to Dismember

A Night to Dismember

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
Edit this entry  
31
Sarah Plays a Werewolf

Sarah Plays a Werewolf

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
For Ellen

For Ellen

2012
×
Edit this entry