Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
13
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Are you lost in the world like me?

Are you lost in the world like me?

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★½
Edit this entry  
23
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Network

Network

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
05
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry