• The Addams Family

    The Addams Family

    ★★★½

    Fester looks like Dracula from Nosferatu the Vampyre.

    Also they didn’t surf the web and the visuals don’t make me want to gouge my eyes out like the epic kinopiece 2019 film so 0/10, better luck next time.

  • Dracula

    Dracula

    ★★★½

    0/10

    Dracula isn't played by Adam Sandler

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★

    The scene where Tuco from Breaking Bad steals the infinity stones, breaks up one of them and snorts it, then proceeds to beat the shit out of Thanos was so fucking epic.

  • Clerks III

    Clerks III

    Ok after watching "Jay and Silent Bob Reboot" I realized something.

    In that film, it is confirmed that Kevin Smith exists within the View Askew universe and already made Clerks, as seen where Jay and Silent Bob stumble upon a Clerks Reunion. And the premise of this movie is them basically making the first movie, meaning they are basically copying another movie that just so happens to be about them.

    Though I am excited to watch it hopefully sometime next Friday if I can find a high quality torrent, hopefully it doesn't end up sucking.

  • Super Mario Bros.

    Super Mario Bros.

    Since the trailer is coming out on Thursday and the movie on April I'm going to try to play most of the games in the Mario universe in preparation, from Donkey Kong to Wario to Yoshi to Luigi to Peach to Toad and of course Mario.

    Here are the games so far:

    Donkey Kong
    Super Mario Bros.
    Super Mario Bros. 2
    Super Mario Land
    Super Mario Bros. 3 (which I’m currently playing)
    Super Mario Bros. The Lost Levels (which is…

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★½

    Chungus Express

  • Hocus Pocus 2

    Hocus Pocus 2

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The movie starts out the same way Madagascar 2 starts out by showing the origin of one of the characters (or the 3 witches for this movie).

    Also if they make a third movie they should set it in the real world like New Nightmare, it could be an extended version of Nostalgia Critic’s Hocus Pocus review.

  • Jay and Silent Bob Reboot

    Jay and Silent Bob Reboot

    ★★★

    Even the worst View Askew movie is still a billion times better then the worst MCU movie.

  • Jay and Silent Bob Strike Back

    Jay and Silent Bob Strike Back

    ★★★½

    Nowhere near as strong as the other View Askew movies that came before this but still pretty fun.

    Also this >>>>>>>>>>>>>> Minions (2015)

  • A Fistful of Dollars

    A Fistful of Dollars

    ★★★★

    This if Yojimbo but if you turned it into a western and they are nearly identical.

    And I honestly like it more, Yojimbo is good but this one truely started the career of one of my favorite directors and Clint Eastwood steals the show as The Man with No Name.

  • The Rescuers

    The Rescuers

    ★★½

    The Midscuers

    And SOCIETY

    I didn’t have any other ideas for a “review”.

  • The Fox and the Hound

    The Fox and the Hound

    ★★★★

    Chief could probably get hit by a plane and he would still survive.