Terra has logged 209 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Meru

Meru

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
04
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
18
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Edit this entry  
13
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
Creepy

Creepy

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Attack of the Blind Dead

Attack of the Blind Dead

1973
×
★★
Edit this entry  
05
Rent

Rent

2005
×
★½
Edit this entry  
05
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
04
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
04
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Roujin Z

Roujin Z

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Queen

The Queen

2006
×
Edit this entry  
03
Peaceful Warrior

Peaceful Warrior

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
01
Filth

Filth

2013
×
★½
Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
★★
Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dolls

Dolls

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hiruko The Goblin

Hiruko The Goblin

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★½
Edit this entry  
21
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
07
House

House

1986
×
★★
Edit this entry  
07
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★
Edit this entry  
07
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Edit this entry