Sort by

Rico🇺🇦 has logged 73 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
11
Captive State

Captive State

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Flickering Lights

Flickering Lights

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry