tessaclare has logged 30 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anne Edmonds: That's Eddotainment

Anne Edmonds: That's Eddotainment

×
★★★★
Edit this entry  
06
Stuart Goldsmith: Like I Mean It

Stuart Goldsmith: Like I Mean It

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sara Pascoe Live: LadsLadsLads

Sara Pascoe Live: LadsLadsLads

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Different from the Others

Different from the Others

1919
×
Read the review Edit this entry  
05
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Locker Room

Locker Room

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
23
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Trouble with You

The Trouble with You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry