Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soorarai Pottru

Soorarai Pottru

2020
×
★½
Edit this entry  
24
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
It Happened Here

It Happened Here

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
Edit this entry  
19
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★½
Edit this entry  
19
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★
Edit this entry  
19
Prada: Candy

Prada: Candy

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
The Trip

The Trip

1967
×
★★★
Edit this entry  
18
Aileen: Life and Death of a Serial Killer

Aileen: Life and Death of a Serial Killer

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★
Edit this entry  
17
Scarface

Scarface

1932
×
★★★
Edit this entry  
17
Mumsy, Nanny, Sonny & Girly

Mumsy, Nanny, Sonny & Girly

1970
×
★★★
Edit this entry  
16
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Brain That Wouldn't Die

The Brain That Wouldn't Die

1962
×
★★
Edit this entry  
16
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★
Edit this entry  
15
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★
Edit this entry  
15
Jai Bhim

Jai Bhim

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Unlikely Murderer

The Unlikely Murderer

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Catching Killers

Catching Killers

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★½
Edit this entry  
13
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Edit this entry  
12
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★
Edit this entry  
11
The Big City

The Big City

1963
×
★★★½
Edit this entry  
11
Tristan da Cunha: No Place Like Home

Tristan da Cunha: No Place Like Home

1989
×
★★
Edit this entry  
11
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★
Edit this entry  
09
Psycho IV – The Beginning

Psycho IV – The Beginning

1990
×
★★
Edit this entry  
09
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★
Edit this entry  
08
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★
Edit this entry  
06
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★
Edit this entry  
04
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
Read the review Edit this entry  
04
The Omen

The Omen

2006
×
★★
Edit this entry