Tess has logged 1,391 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Crazy, Not Insane

Crazy, Not Insane

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The NSU-Complex

The NSU-Complex

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Worlds Apart

Worlds Apart

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Alabama Snake

Alabama Snake

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Pyromaniac

Pyromaniac

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Am Evidence

I Am Evidence

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Torn Apart: Separated at the Border

Torn Apart: Separated at the Border

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland

Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Orphans of Ebola

Orphans of Ebola

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
★½
Edit this entry  
17
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Roadkill

Roadkill

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Stranger

The Stranger

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Hostel

Hostel

2005
×
★★
Edit this entry  
15
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Black Water: Abyss

Black Water: Abyss

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cuties

Cuties

2020
×
★★
Edit this entry  
10
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Whole Truth

The Whole Truth

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Trial 4

Trial 4

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Shocker

Shocker

1989
×
★★½
Edit this entry  
30
The Quarry

The Quarry

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★
Edit this entry  
27
Cursed

Cursed

2005
×
★★
Edit this entry  
26
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Salisbury Poisonings

The Salisbury Poisonings

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Baron Blood

Baron Blood

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
Des

Des

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
Island of Death

Island of Death

1976
×
★★½
Edit this entry  
13
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry