Tess has logged 85 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rising Phoenix

Rising Phoenix

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Gray State

A Gray State

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Belief: The Possession of Janet Moses

Belief: The Possession of Janet Moses

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Perfect Crime

A Perfect Crime

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twelve Tasks of Asterix

The Twelve Tasks of Asterix

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mystery of the Mary Celeste

The Mystery of the Mary Celeste

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fiend Without a Face

Fiend Without a Face

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Drums of Jeopardy

The Drums of Jeopardy

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Trial

Tokyo Trial

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bordello of Blood

Bordello of Blood

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
10 Years

10 Years

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ragnarok

Ragnarok

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Us

Us

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Wrecked

Wrecked

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kill Me Three Times

Kill Me Three Times

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Botanist

The Botanist

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Battle of Chile: Part III

The Battle of Chile: Part III

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Battle of Chile: Part II

The Battle of Chile: Part II

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Battle of Chile: Part I

The Battle of Chile: Part I

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Djon Africa

Djon Africa

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pope Francis: A Man of His Word

Pope Francis: A Man of His Word

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dearest Sister

Dearest Sister

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry